​​​​​​​

​​​​​​​

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

18 listopada 2023

Kryzys – czym jest, kiedy się pojawia i jakie może mieć objawy. 

Kryzysem nazwiemy:

Sytuację, która przerasta nasze możliwości poradzenia sobie. Mówi się o dwóch rodzajach takich sytuacji: nagłych, często tragicznych/drastycznych oraz takich, które trwają długo i stopniowo narastają, aż przekroczą naszą wytrzymałość. Mogą to być: wypadek, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, wojna czy pandemia, a nawet informacja, która kłóci się z naszymi podstawowymi wartościami i wywraca życie do góry nogami. Sytuacje narastające, długofalowe, które niestety łatwo przeoczyć czy zbagatelizować (z powodu przyzwyczajenia), to np. długotrwała choroba, ciągnący się rozwód, mobbing, długotrwały stres.

W skrócie możemy powiedzieć, że chodzi o stan nierównowagi - musimy dać z siebie więcej, niż możemy. I wtedy pojawia się kryzys.

Objawy:

Sytuacja nagła: Bez względu na to, jak reagujemy, w grę będą wchodziły duże emocje. Osoba „zderzona” z wydarzeniem, które wywraca jej świat do góry nogami, może wykazywać:

  • brak mobilizacji do działania, nieumiejętność podejmowania decyzji;
  • zagubienie w nowej w rzeczywistości;
  • utratę poczucia siły sprawczej;
  • totalną rezygnację/zobojętnienie lub skrajną rozpacz;
  • nieadekwatne do sytuacji mocne odcięcie emocjonalne;
  • skrajne zachowania zagrażające.

 

Wiedząc, że zaszła sytuacja kryzysowa, możemy obserwować bliską osobę (lub siebie) i jeśli coś budzi nasz niepokój, poszukać specjalistycznego wsparcia. Chociażby po to, aby wiedzieć, jak bezpiecznie przejść przez zaistniałą sytuację i odbudować rzeczywistość.

 

Sytuacja długoterminowa – Kryzys spowodowany takimi wydarzeniami może być początkowo trudny do uchwycenia, ponieważ tak długo funkcjonowaliśmy w trudnej, obciążającej sytuacji, że jest ona dla nas codziennością. Nie patrzymy na nią, jak na coś, czemu możemy nie podołać. Jeśli niespodziewanie czujemy się:

  • przytłoczeni rzeczywistością, w której do niedawna się odnajdywaliśmy;
  • brakuje nam sił, aby wykonywać codzienne obowiązki;
  • gorzej się myśli;
  • pojawiają się problemy ze snem;
  • następuje drastyczna zmiana apetytu (nie możemy jeść lub nagle zaczynamy jeść bardzo dużo);
  • czujemy wewnętrzną pustkę i rezygnację lub wręcz przeciwnie, wybuchamy niepohamowanymi emocjami;
  • nawracają bóle głowy lub mdłości;

to możemy przechodzić kryzys związany ze stresem chronicznym.

 

Jeżeli zauważymy objawy kryzysu u siebie lub bliskich, warto sięgnąć po wsparcie specjalistów. Dzięki temu będziemy mogli zidentyfikować sytuację, opracować plan wyjścia i krok po kroku stanąć na nogi. Zabrzmi to banalnie, ale jest bardzo prawdziwe – kryzysy niosą w sobie pozytywny element – rozwiązując je stajemy się mocniejsi, wyposażeni w dodatkowe umiejętności/narzędzia.

 

Artykuły z tej kategorii

18 listopada 2023
Kryzysem nazwiemy: Sytuację, która przerasta nasze możliwości poradzenia sobie. Mówi się o dwóch rodzajach takich sytuacji: nagłych, często tragicznych/drastycznych oraz takich, które trwają długo i stopniowo narastają, aż przekroczą naszą
18 października 2023
Kilka lat temu w trakcie studiów współtworzyłam profil informacyjny dotyczący kryzysu i interwencji kryzysowej. W ramach tego projektu przybliżałyśmy treści dotyczące  natury kryzysu, miejsc oferujących wsparcie, a także tego, jak
24 września 2023
    Dlaczego w tych samych, codziennych sytuacjach ludzie zachowują się w sposób nie tylko skrajnie odmienny, ale też często taki, który ciężko zrozumieć innym uczestnikom? Dlaczego upieramy się przy męczących czy