​​​​​​​

​​​​​​​

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

28 lipca 2019

TWOJA potrzeba - TWOJA odpowiedzialność

Dorosły człowieku! Masz potrzebę? Pamiętaj – sam jesteś za nią odpowiedzialny.

 

Czasy, kiedy zajmowali się nami rodzice minęły bezpowrotnie. W dorosłym życiu nikt nie będzie się nad nami pochylał, troszczył, nadskakiwał i domyślał. Nikt nie będzie zgadywał, na co możemy mieć ochotę, o czym właśnie myślimy, co wywołało w nas smutek czy złość. Naszym obowiązkiem, jako dorosłego człowieka, jest dbanie o to, żebyśmy byli zaopiekowani. Im szybciej zdamy sobie sprawę z tego, że każdy dorosły jest odpowiedzialny za siebie, tym łatwiej będzie nam zrozumieć, że jeśli nie będziemy artykułowali, czego chcemy, to nie będziemy tego dostawali.

 

Chcesz na obiad pizzę, a nie kolejny raz indyjskie? Powiedz to, zamiast zżymać się w środku, że nikt nie zapyta. Nikt nie zapyta, bo nie ma takiego obowiązku.

 

Masz dosyć tego, że współpracownicy zrzucają na ciebie pracę, bo jako bezdzietny „przecież rozumiesz, że muszę wyjść po dziecko do przedszkola, a ty możesz zostać. Dzięki!”? Powiedz o tym. W przeciwnym razie granica będzie coraz dalej i dalej przesuwana. Jeśli nie artykułujesz swojej potrzeby, nikt nie będzie wiedział, że ona istnieje.

 

Chcesz pojechać na weekend nad morze, a nie ponownie na kajaki, które są dla Ciebie średnią rozrywką? Nie mówiąc, że masz preferencje ani jak bardzo Ci na nich zależy, uniemożliwiasz sobie uzyskanie satysfakcjonującego efektu. Jeśli coś jest dla Ciebie ważne – mów o tym. Szukaj rozwiązań.

 

- „chcę w ten weekend jechać nad morze”, - „ale ja już umówiłam się ze znajomymi na kajaki!’ - „ostatnie 3 weekendy spędziłyśmy z nimi na kajakach, a ja bardzo tęsknię za morzem. Nie wiedziałam, że ustaliłaś jakieś plany. Jeśli nie możemy tego odwołać, to chciałabym, żebyśmy w kolejny weekend pojechały nad morze”.

 
Jeżeli czegoś chcesz, czegoś nie chcesz - MÓW, bo świat nie będzie czekał i troskliwie dopytywał. Nie mówiąc, skazujesz się na frustrację i braki. Boisz się powiedzieć, bo co zrobić, jeśli nie dostaniesz i poczujesz się z tym źle? Spójrzmy prawdzie w oczy. Nie mówiąc, nie dostaniesz tego prawie na pewno. Również nie poczujesz się z tym dobrze.
 
Dorosły człowieku! Jesteś w relacji? Pamiętaj – za relację jesteś współodpowiedzialny.
 
Unikając mówienia o swoich potrzebach zamykasz się na drugą stronę. Znacząco utrudniasz sobie i jej budowanie relacji opartej na wzajemności i równowadze. Weź za siebie odpowiedzialność i mów, czego chcesz lub nie chcesz.
 
Korzystając z tego, że druga strona nie artykułuje potrzeb – „jakby chciał, to by coś powiedział” - i realizując głównie swoje własne pomysły, tworzysz relację opartą na nierówności i podszytą frustracją. Jednostronną. Weź odpowiedzialność za relację i planując coś, zapytaj o potrzeby drugiej strony. Zainicjuj ich ujawnianie. Szukaj rozwiązań, które wymyślicie wspólnie. Współpraca, a nie zarządzanie.
 
Zamiast zżymać się na drugą osobę, że „nie mówi” albo „nie pyta”, zobaczmy, co możemy zrobić, żeby żyło nam się lepiej. Dogadajmy się!
 

Artykuły z tej kategorii

18 listopada 2023
Kryzysem nazwiemy: Sytuację, która przerasta nasze możliwości poradzenia sobie. Mówi się o dwóch rodzajach takich sytuacji: nagłych, często tragicznych/drastycznych oraz takich, które trwają długo i stopniowo narastają, aż przekroczą naszą
18 października 2023
Kilka lat temu w trakcie studiów współtworzyłam profil informacyjny dotyczący kryzysu i interwencji kryzysowej. W ramach tego projektu przybliżałyśmy treści dotyczące  natury kryzysu, miejsc oferujących wsparcie, a także tego, jak
24 września 2023
    Dlaczego w tych samych, codziennych sytuacjach ludzie zachowują się w sposób nie tylko skrajnie odmienny, ale też często taki, który ciężko zrozumieć innym uczestnikom? Dlaczego upieramy się przy męczących czy